כבל טעינה חד פאזי לרכב חשמלי

  להצעת מחיר על עמדת טעינה השאירו פרטים או חייגו: 077-803-5894

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  רכבים חשמליים הפכו פופולריים יותר ויותר בשנים האחרונות כאשר אנשים מחפשים חלופות ידידותיות לסביבה וחסכוניות לרכבים מסורתיים המונעים בגז. טעינת רכב חשמלי בבית או בדרכים מצריכה לרוב שימוש בכבל טעינה חד פאזי לרכב חשמלי. כבלים אלו חיוניים להפעלת רכבים חשמליים והפיכתם לבחירה נוחה לנהגים.

  כבל טעינה חד פאזי מתוכנן לעבוד עם ספקי כוח ביתיים, שהם בדרך כלל חד פאזיים אלא אם הוסבו באופן מקצועי. כבל מסוג זה מתאים לשימוש ביתי ומספק שיטה נגישה לטעינת סוללה של רכב חשמלי. מהירות הטעינה אולי לא מהירה כמו עם כבלים תלת פאזיים, אבל כבלים חד פאזיים עדיין מציעים פתרון מעשי לרוב בעלי רכבי החשמל.

  סוגים של כבלי טעינה חד-פאזיים לרכב חשמלי

  משתמשי רכב חשמלי נתקלים לעתים קרובות בסוגים שונים של כבלי טעינה חד פאזיים עבור המכוניות שלהם. סעיף זה דן בשלושה מצבים עיקריים של כבלי טעינה חד פאזיים: מצב 1, מצב 2 ומצב 3.

  כבלי טעינה במצב 1

  טעינת מצב 1 כוללת חיבור רכב חשמלי לשקע חשמל ביתי רגיל. זוהי בדרך כלל שיטת הטעינה האיטית ביותר עם הספק של כ-2.3 קילוואט. שיטת טעינה זו משתמשת בכבל בסיסי ללא תכונות בטיחות נוספות, כגון התקני שליטה והגנה בתוך הכבלים. מכוניות המשתמשות בכבלי טעינה במצב 1 הן בדרך כלל דגמים ישנים יותר, מכיוון שסוג טעינה זה אינו מומלץ לרכבים חשמליים מודרניים עקב בעיות בטיחות אפשריות.

  מצב 2 כבלי טעינה

  טעינת מצב 2 היא שיפור לעומת טעינת מצב 1. הוא עדיין משתמש בשקע חשמל ביתי אך משלב תכונות בטיחות נוספות. התקני שליטה והגנה בכבלים אלה מבטיחים שהטעינה בטוחה ואמינה. תפוקת הכוח לטעינת מצב 2 נופלת בדרך כלל בין 2.3 קילוואט ל-3.6 קילוואט, תלוי ברכב ובמקור החשמל. הכבל המשמש לטעינת מצב 2 כולל בדרך כלל מחבר סוג 1 או סוג 2, בהתאם לדגם הרכב החשמלי.

  כמה מאפיינים עיקריים של כבלי טעינה במצב 2 כוללים:

  • התקני שליטה והגנה בתוך הכבלים
  • זמין עם מחברים מסוג 1 או סוג 2
  • הספק בין 2.3 קילוואט ל-3.6 קילוואט

  מצב 3 כבלי טעינה

  כבלי טעינה במצב 3 מציעים תהליך טעינה מהיר ויעיל יותר עבור כלי רכב חשמליים. בדרך כלל משתמשים במחבר מסוג 2, כבלים אלה מאפשרים תפוקות הספק של 3.6 קילוואט עד 22 קילוואט. כבלי טעינה מצב 3 מחברים רכבים חשמליים לעמדות טעינה או קופסאות קיר ייעודיות, ומספקים אספקת חשמל עקבית ובטוחה.

  היתרונות של כבל טעינה מצב 3 כוללים:

  • טעינה מהירה יותר בהשוואה למצב 1 ומצב 2
  • הספק: 3.6 קילוואט עד 22 קילוואט
  • תאימות עם עמדות טעינה ייעודיות

  בניית כבלים וחומרים

  חומר מוליך

  חומר המוליך בכבל טעינה חד פאזי של רכב חשמלי ממלא תפקיד מכריע בהעברה יעילה של חשמל. בדרך כלל, מוליכים אלה עשויים מנחושת או אלומיניום, שכן שני החומרים מספקים מוליכות וביצועים תרמיים מצוינים. נחושת ידועה במוליכות החשמלית הגבוהה יותר שלה, אך אלומיניום יכול להוות חלופה חסכונית יותר בשל משקלו הקל. שני החומרים יכולים להיות תקולים או מוצקים, כאשר מוליכים תקולים מספקים גמישות טובה יותר להתקנה וניתוב קלים יותר.

  כדי להבטיח ביצועים בטוחים ואופטימליים, חיוני לקחת בחשבון את גודל המוליך ואת שטח החתך. שטח חתך גדול יותר מאפשר לזרום יותר זרם, מפחית את אובדן הכוח הכולל ומאפשר זמני טעינה מהירים יותר. בעת בחירת גודל מוליך, חשוב להקפיד על תקנות ותקנים מקומיים, כמו גם תאימות לציוד הטעינה.

  חומר מעיל

  חומר המעיל הוא היבט קריטי נוסף במבנה של כבל טעינה חד-פאזי של רכב חשמלי, מכיוון שהוא מספק הגנה, עמידות ובידוד. חומרי מעיל עבור כבלי טעינת רכב כוללים בדרך כלל אלסטומרים תרמופלסטיים (TPE), פוליאוריטן תרמופלסטי (TPU) ופוליאתילן צולב (XLPE), בין היתר. לכל חומר מאפיינים ויתרונות משלו, כך שהבחירה תלויה בגורמים כגון סביבה, טמפרטורה ועמידות בפני קרינת UV.

  TPE מספק גמישות ועמידות, מה שהופך אותו למתאים מאוד ליישומים ניידים, בעוד ש-TPU מציע תכונות מכניות מצוינות ועמידות בפני שחיקה. XLPE ידוע בהתנגדות לטמפרטורות גבוהות ובהפסדי חשמל נמוכים, מה שהופך אותו לבחירה מצוינת עבור התקנות חיצוניות וסביבות קשות יותר.

  מפרט כבל טעינה

  בחלק זה, נסקור שני היבטים עיקריים של כבלי טעינה חד-פאזיים לרכב חשמלי: זרם נקוב ומתח, והגבלות אורך.

  זרם ומתח נקוב

  כבל טעינה חד פאזי תומך בדרך כלל במטען המשתמש בזרם חילופין (AC) לטעינת רכבים חשמליים. המפרטים של כבלים אלה עשויים להשתנות, אך הם בדרך כלל עוקבים אחר דירוגים מסוימים עבור זרם ומתח:

  • זרם: הזרם הנקוב עבור כבלי טעינה חד פאזיים יכול לנוע בין 10 A ל-32 A, בהתאם למטען ולרכב. הדירוג הנוכחי קובע כמה כוח הכבל יכול לספק לרכב החשמלי.
  • מתח: המתח הנקוב עבור כבלי טעינת רכבים חד-פאזיים הוא בדרך כלל 230 וולט. זהו המתח הסטנדרטי הזמין בשקעי חשמל ביתיים בישראל.

  חיוני לבחור כבל טעינה עם דירוגי הזרם והמתח המתאימים כדי להבטיח טעינה בטוחה ויעילה של הרכב החשמלי.

  הגבלות אורך

  עבור כבל טעינה חד פאזי, יש כמה הגבלות בכל הנוגע לאורך. מגבלות אלה קיימות כדי להבטיח יעילות ובטיחות במהלך תהליך הטעינה:

  • אורך מינימלי: כדי למנוע סכנות אפשריות כמו מעידה או נזק לכבל, מומלץ להשתמש בכבל טעינה באורך מינימלי של 3 מטרים.
  • אורך מרבי: כבלי טעינה ארוכים יותר יכולים לגרום להתנגדות מוגברת, להוביל לאובדן אנרגיה ופוטנציאל להתחממות יתר. אורך מרבי של 7.5 מטר מומלץ עבור כבלי טעינה חד פאזיים של רכבים.

  בחירת כבל טעינה בטווח האורך המומלץ יכולה לסייע בשמירה על ביצועי טעינה מיטביים ולהבטיח בטיחות.

  כותבת המאמר: מיכל קינן

  חובבת טבע ומסוקרנת טכנולוגית

  היי, אני מיכל. כבת לדור שלישי של בני קיבוץ, החיבור שלי לטבע הוא מבטן ולידה. הפעילות שלי באתר אקו פאוור היא מתוך אג׳נדה אמיתית לקדם את נושא איכות הסביבה (וכמובן גם מתוך חיבה לטכנולוגיה וחדשנות). מוזמנים לקרוא עוד עלינו.

  התקשרו: 077-803-5894