עמדות טעינה לרכבים חשמליים בשנת 2030: מה צפוי לנו בעתיד?

ככל שהעולם מתקדם לקראת קיימות רבה יותר, הביקוש לכלי רכב חשמליים ממשיך לגדול. היבט מכריע במעבר זה הוא ההרחבה וההתפתחות של עמדות הטעינה לרכב חשמלי, אשר ישחקו תפקיד משמעותי בקביעת הצלחת האימוץ הנרחב. עד 2030, שוק עמדות הטעינה לרכב חשמלי צפוי לחוות צמיחה משמעותית, עם צורך גדול יותר בפתרונות טעינה נגישים ויעילים יותר.

בשנים האחרונות, מספר עמדות הטעינה לרכב חשמלי בארצות הברית גדל; עם זאת, אין זה קרוב ליכולת הנדרשת לתמוך בזינוק החזוי בבעלות על כלי רכב חשמליים. מומחים מעריכים כי עד שנת 2030 יהיה צורך ביותר ממיליון עמדות טעינה ציבוריות חדשות כדי לעמוד בביקוש הגובר. כדי להשיג מטרה זו, יהיה צורך בהשקעות משמעותיות ושיתוף פעולה בין המגזר הציבורי והפרטי.

מגמות אימוץ מכוניות חשמליות

צמיחה בשוק העולמי

בזמן האחרון, האימוץ העולמי של כלי רכב חשמליים גדל בקצב חסר תקדים. יותר מ-10 מיליון מכוניות חשמליות היו על כבישי העולם בשנת 2020, כאשר דגמי סוללה חשמליים הניעו את ההתרחבות. הצמיחה המשמעותית בשוק הרכב החשמלי צפויה להימשך עד 2030 ואילך. הזדמנויות ואתגרים חדשים צפויים עבור יצרני ציוד מקורי מסורתיים, יצרנים חדשים, חברות מימון שבויות וסוכנויות.

הבדלים אזוריים

שיעורי אימוץ הרכבים החשמליים שונים בין אזורים שונים, ומשקפים את השפעת המדיניות המקומית, פיתוח התשתיות והעדפות הצרכנים. לדוגמה, מספר נקודות הטעינה הנגישות לציבור ברחבי העולם הגיע לכמעט 1.8 מיליון בשנת 2021, כאשר שליש מהן היו מטענים מהירים. זהו גידול משמעותי במספר הכולל של נקודות הטעינה מאז 2017. יתרה מכך, מדינות שונות נותנות עדיפות לפיתוח תשתיות טעינה בדרכים שונות, וכתוצאה מכך נוף משתנה עבור עמדות הטעינה לרכב חשמלי עד 2030.

כדי לדמיין טוב יותר את מגמות הצמיחה בעמדות הטעינה של מכוניות חשמליות, הנה סיכום בפורמט טבלה:

20212030 (חזוי)
גודל שוק גלובלי10 מיליוןTBD
מטענים מהירים33%TBD
מטענים נגישים לציבור1.8 מיליוןTBD

חשוב לזכור שמספרים אלו עשויים להשתנות ככל שהשוק יתפתח, והבדלים אזוריים ימשיכו להשפיע על האימוץ הכולל של כלי רכב חשמליים ותשתיות טעינה. ככל שהאימוץ של כלי רכב חשמליים מואץ באזורים שונים, יהיה מכריע להבטיח שתשתית טעינה מספקת תהיה במקום, שתענה על הצרכים וההעדפות הייחודיות של הלקוחות המקומיים.

התקדמות טכנולוגית של עמדת טעינה

טעינה מהירה

טכנולוגיית הטעינה המהירה התפתחה משמעותית בשנים האחרונות, והקטינה את הזמן שלוקח להטעין רכב חשמלי. זמני טעינה קצרים יותר הפכו לעדיפות בענף, מכיוון שהוא מעודד אימוץ רחב יותר של כלי רכב חשמליים ומקל על חרדת טווחים של נהגים.

הפיתוחים בטכנולוגיית עמדות הטעינה הובילו להצגת מטענים מהירים DC בעלי הספק גבוה, המסוגלים לספק יותר כוח לרכב החשמלי. זה מאפשר לסוללת הרכב החשמלי להיטען מהר יותר ולהפחית את זמן השהייה בעמדות הטעינה. הדרישה ההולכת וגוברת לעמדות טעינה מהירה עודדה התקדמות בעיצוב המטען, תוך שיפור נוסף ביעילות ובאמינות.

טעינה אלחוטית

מגמה משמעותית נוספת בטכנולוגיית עמדות הטעינה היא התפתחות הטעינה האלחוטית. טכנולוגיה זו מבטלת את הצורך במחברים פיזיים בין עמדת הטעינה לרכב החשמלי. במקום זאת, זרם חשמלי מועבר באמצעות שדה מגנטי המושרה על ידי שני סלילים – אחד בעמדת הטעינה ואחד ברכב החשמלי.

ההתקדמות בטכנולוגיית הטעינה האלחוטית מגדילה את הנוחות עבור נהגי רכב חשמלי, מכיוון שהם אינם צריכים עוד לחבר ולנתק כבלי טעינה. יתר על כן, לטעינה אלחוטית יש פוטנציאל לאפשר טעינה דינמית, שבה כלי רכב חשמליים יכולים להיטען תוך כדי נסיעה בכבישים ספציפיים המצוידים בתשתית טעינה מובנית. לקונספט חדשני זה יש פוטנציאל לחולל מהפכה בחוויית הטעינה של כלי רכב חשמליים, מה שהופך אותה כמעט חלקה ומקדם עוד יותר את האימוץ הנרחב של כלי רכב חשמליים.

השקעות במגזר הפרטי

יצרניות רכב

יצרניות רכב גדולות רבות משקיעות רבות בהרחבת תשתית הטעינה לרכב חשמלי ברחבי העולם. השקעה זו תסייע להניע את צמיחתן של עמדות הטענה לרכב חשמלי עד 2030. לדוגמה, מחקר השוק של Data Bridge צופה כי השוק העולמי להשקעה בעמדות טעינה לרכב יעלה ב-48% מ-2019 עד 2026. חלק מיצרני הרכב התחייבו גם הם. למטרות ספציפיות לתשתית טעינה.

ספקי עמדות טעינה

ספקי עמדות טעינה פועלים ללא הרף להרחבת הזמינות של נקודות טעינה ציבוריות לרכבים חשמליים. לפי סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA), מטענים נגישים לציבור ברחבי העולם התקרבו ל-1.8 מיליון נקודות טעינה בשנת 2021, מהן שליש מטענים מהירים. בתוך שנה אחת בלבד הותקנו כמעט 500,000 מטענים, שזה יותר מהמספר הכולל של מטענים ציבוריים הזמינים ב-2017.

בנוסף, ספקי עמדות טעינה נותנים מענה לצורך בתשתיות טעינה באזורי מגורים, במיוחד במתחמי דירות. כ-50% מהאנשים מתחת לגיל 30 גרים בבתים שכורים, שרבים מהם עדיין לא מותקנות עמדות טעינה לרכב חשמלי. ככל שתשתיות הטעינה מתרחבות, מספר עמדות הטעינה באזורי מגורים צפוי לגדול, ולספק יותר הזדמנויות להשקעות במגזר הפרטי בשנים הקרובות.

התקשרו: 077-803-5894