איך מתקינים עמדת טעינה לרכב חשמלי?

האימוץ הנרחב של כלי רכב חשמליים הוביל לצורך גובר בעמדות טעינה באזורי מגורים. כדי להתאים לשינוי הזה, בעלי בתים רבים בוחרים להתקין עמדות טעינה משלהם לרכבים כדי להטעין בנוחות את רכביהם בבית. התקנת עמדת טעינה יכולה להיות תהליך פשוט או קצת יותר מסובך, תלוי בגורמים כמו סוג המטען ומערכת החשמל הקיימת בבית.

ישנם בעיקר שלושה סוגים של עמדות טעינה: רמה 1, רמה 2 וטעינה מהירה DC (המכונה לפעמים רמה 3). טעינה ברמה 1 משתמשת בשקע סטנדרטי של 120 וולט, בעוד שרמה 2 דורשת שקע 240 וולט או התקנה קשיחה לטעינה מהירה יותר. טעינה מהירה DC היא אפשרות למתח גבוה הזמינה בעיקר בעמדות ציבוריות. מאמר זה יתמקד בהתקנה של עמדות טעינה ברמה 2, המספקות איזון בין פרקטיות וביצועים עבור רוב הגדרות המגורים.

הערכת הצרכים שלך

דרישות טווח וטעינה

כאשר מתכננים התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי, חשוב להעריך את הטווח ואת דרישות הטעינה. מספר גורמים משפיעים על צרכי הטעינה, כגון היעדים התכופים, מרחקי נסיעה ממוצעים ונסיעות יומיות. על ידי הערכת גורמים אלה, ניתן לקבוע את קצב הטעינה הדרוש, אשר בתורו, עוזר בבחירת הסוג המתאים ביותר של עמדת הטעינה.

סוג עמדת טעינה

ישנן שלוש רמות שונות של מטענים זמינות עבור כלי רכב חשמליים:

 1. רמה 1 (120 וולט): רמת טעינה זו מסתמכת על שקע ביתי פשוט ולוקח כ-8-20 שעות לטעינה מלאה. זה מתאים למי שנוהג למרחקים קצרים ויש לו מספיק זמן טעינה בלילה.
 2. רמה 2 (240 וולט): סוג זה של עמדת טעינה דורש שקע קשיח או 240 וולט ומשלים את הטעינה תוך 4-6 שעות. טעינה ברמה 2 היא אופטימלית עבור נהגים עם נסיעות ארוכות יותר ולאלו הזקוקים לטעינה מהירה יותר בבית.
 3. טעינה מהירה DC (400 וולט עד 1,000 וולט): עמדות אלו נמצאות בדרך כלל במקומות ציבוריים ויכולות להטעין את הסוללה תוך פחות משעה. למרות שאינן מומלצות להתקנות ביתיות בשל עלויות גבוהות, הן שימושיות לטעינה מהירה במהלך נסיעות ארוכות.

בחירת הסוג הנכון של עמדת הטעינה תלויה בדרישות הטעינה הספציפיות שנקבעו קודם לכן. יש לקחת בחשבון את קצב הטעינה, התקציב ודפוסי השימוש הרצויים בעת קבלת ההחלטה. יתרה מכך, מומלץ להתייעץ עם חשמלאי מקצועי כדי להבטיח התקנה נכונה ועמידה בתקנות המקומיות.

תהליך התקנה

התקנת ציוד הטעינה

השלב הראשון בהתקנת עמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי כרוך בבחירת הציוד המתאים. ישנן שלוש רמות עיקריות של מטענים:

 1. רמה 1 (120 וולט): מתחבר לשקע רגיל בקיר – מגיע בדרך כלל עם הרכב ואינו דורש התקנה נוספת.
 2. רמה 2 (240 וולט): דורש חיווט קשיח או שקע 240 וולט – משמש לרוב לטעינה ביתית.
 3. DC מהיר (400 עד 1,000 וולט): משמש בעיקר בעמדות טעינה ציבוריות – לא מתאים להתקנות ביתיות.

לטעינה ביתית, מטענים ברמה 2 הם האפשרות המתאימה ביותר. הם מציעים זמני טעינה מהירים יותר בהשוואה למטענים ברמה 1 והם יעילים יותר לשימוש יומיומי. ניתן למצוא עמדות טעינה רמה 2 לרכישה בטווח של 1,500 עד 3,000 ₪.

עבודת חשמל

לפני התקנת עמדת טעינה ברמה 2, חיוני להעריך את הקיבולת החשמלית של הבית. בישראל אספקת החשמל הסטנדרטית היא 230 וולט ו-16 אמפר. ייתכן שיהיה צורך בשקעי 240 וולט עבור המטען ברמה 2. בהתאם לחיווט הנוכחי של הבית ולקיבולת לוח החשמל, ייתכן שיידרשו שינויים מסוימים.

הנה השלבים העיקריים לעבודת החשמל:

 1. הערכה: קבע את הקיבולת החשמלית של הבית ואת החיווט הקיים.
 2. הכן: במידת הצורך, שדרג את לוח החשמל כדי להתמודד עם העומס הנוסף.
 3. התקן: בקש מחשמלאי מוסמך להתקין שקע 240 וולט או חוט את המטען למערכת החשמל של הבית.

עלות ההתקנה לשקע 240 וולט משתנה אך בדרך כלל נופלת בין 3,600 ל-6,000 ש"ח. חיוני לשכור חשמלאי מוסמך לבצע עבודה זו כדי להבטיח בטיחות ועמידה בתקנות המקומיות.

לאחר סיום ציוד הטעינה ועבודות החשמל, עמדת הטעינה של הרכב החשמלי תהיה מוכנה לשימוש. חשוב לזכור שכל התקנה היא ייחודית, ופרטים ספציפיים עשויים להשתנות בהתאם לתשתית הבית ולסוג המטען שנבחר.

שיקולי בטיחות

בעת התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי, יש לקחת בחשבון מספר גורמי בטיחות. סעיף זה מכסה את החשיבות של הגנה מפני תקלות קרקע, הגנה מפני מזג אוויר והגנה מפני ונדליזם כדי להבטיח שימוש בטוח ואריכות ימים של עמדת הטעינה.

הגנה מפני תקלות קרקע

הגנה מפני תקלות קרקע היא תכונת בטיחות חיונית שיש בעמדת טעינה לרכב חשמלי. התקנת התקן זרם שאריות (RCD) עם יחידת הטעינה יכולה לסייע באיתור זרמי תקלה ולנתק מיד את אספקת החשמל, ולמנוע התחשמלות או שריפה. מומלץ שחשמלאי או מהנדס מוסמך יתקין את ה-RCD כדי להבטיח שהוא פועל כהלכה ועומד בתקנות המקומיות.

הגנה מפני מזג אוויר

עמדות הטעינה צריכות להיות מסוגלות לעמוד בתנאי מזג אוויר שונים, מכיוון שהן עשויות להיות חשופות לגשם, חום וטמפרטורות קור. כדי להגן על הציוד מפני נזקי מים או תנודות טמפרטורה, עמדת הטעינה צריכה לכלול:

 • מארז עמיד ועמיד בפני מזג אוויר
 • אוורור מתאים, במיוחד עבור סביבות בטמפרטורה גבוהה
 • מדריך לנגר מי גשמים, אם מותקן במיקום המועד לגשמים כבדים

התחשבות באקלים המקומי בעת בחירת עמדת טעינה יכולה לעזור להאריך את תוחלת החיים שלה ולשמור על פעולה אמינה בתנאי מזג אוויר שונים.

הגנה מפני ונדליזם

גורם חשוב נוסף הוא הגנה על עמדת הטעינה מפני ונדליזם וגניבה. כדי למזער את הסבירות לאירועים אלה, שקול את האמצעים הבאים בעת התקנת עמדת טעינה:

 • אבטח את יחידת הטעינה והכבלים על ידי הצבתם מחוץ להישג ידם של משתמשים לא מורשים
 • התקן את העמדה באזור מואר וגלוי לעין
 • השתמש בחומרה ובמנגנוני נעילה עמידים בפני חבלה

נקיטת צעדי מניעה אלה יכולה לעזור להבטיח שימוש בטוח והפעלה רציפה של עמדת הטעינה. על ידי התחשבות בהגנה מפני תקלות קרקע, הגנה מפני מזג אוויר והגנה מפני ונדליזם, בעלי רכבים חשמליים יכולים ליהנות מחוויית טעינה בטוחה ואמינה.

התקשרו: 077-803-5894