איך מתקינים עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף?

הפופולריות הגוברת של כלי רכב חשמליים הובילה לביקוש מוגבר לעמדות טעינה. כתוצאה מכך, בנייני דירות משותפים עומדים בפני האתגר לספק אפשרויות טעינה נגישות בקלות לתושבים. על ידי התקנת עמדות טעינה לרכב חשמלי בתוך המקום, בעלי נכסים יכולים לא רק למשוך ולשמר דיירים מודעים לסביבה אלא גם לתרום לקהילה בת קיימא.

כאשר בוחנים תשתית טעינת רכב בבניין דירות משותף, חיוני לבחון פתרונות זמינים שונים שיתאימו בצורה הטובה ביותר לצרכי התושבים. מטענים ברמה אחת, המשתמשים בשקע חשמל סטנדרטי, מציעים קצב טעינה איטי יותר של שלושה עד חמישה מיילים לשעה. לעומת זאת, מטענים ברמה 2 פועלים על מעגל ייעודי של 240 וולט ומספקים חווית טעינה מהירה משמעותית של 45 עד 60 מייל לשעה, מה שהופך אותם לבחירה הפופולרית יותר למטרות ביתיות ומסחריות כאחד.

בחירת עמדת הטעינה הנכונה

מהירות טעינה ותאימות

כאשר בוחרים עמדת טעינה לרכב חשמלי בבניין דירות משותף, השיקולים העיקריים צריכים לכלול את מהירות הטעינה והתאימות לכלי הרכב. עמדות טעינה זמינות בשלוש רמות:

 • רמה 1: שקע ביתי פשוט של 120 וולט
 • רמה 2: שקע 240 וולט, חוט קשיח או 240 וולט
 • DC מהיר: עמדות ציבוריות של 400 וולט עד 1,000 וולט (נקראות לפעמים רמה 3)

עבור התקנות דירות משותפות, עמדות טעינה ברמה 2 הן הבחירה הנפוצה ביותר. הם מציעים מהירויות טעינה מהירות יותר מאשר עמדות ברמה 1, ובדרך כלל מספקות טעינה מלאה תוך 4 עד 6 שעות. זוהי אפשרות מתאימה לתושבים הזקוקים לתשלום לילה.

זה חיוני להבטיח שעמדת הטעינה שנבחרה תואמת לדגמי רכבים חשמליים שונים המשמשים את הדיירים. חלק מעמדות הטעינה מגיעות עם מחבר אוניברסלי, מה שמקל על הרכבת כלי רכב חשמליים שונים.

נגישות

הנגישות לעמדת הטעינה היא גורם מכריע נוסף שיש לקחת בחשבון. מנהלי או בעלים של בנייני דירות צריכים לזהות מיקום מתאים להתקנת עמדת הטעינה, תוך התחשבות בגורמים הבאים:

 • נראות וקלות השימוש: עמדת הטעינה צריכה להיות נגישה בקלות וגלויה לתושבים שצריכים להשתמש בה.
 • בטיחות: יש לתת את הדעת על תנועת כלי רכב והולכי רגל בסביבת עמדת הטעינה. העמדה לא אמורה ליצור מכשולים גדולים או סכנות בטיחותיות.
 • הגנה מפני מזג אוויר: במידת האפשר, בחר מיקום המציע מחסה מפני גשם ואור שמש ישיר כדי להגן על עמדת הטעינה ועל המשתמשים מתנאי מזג אוויר קשים.
 • קיבולת חיווט וחשמל: המיקום הנבחר צריך להיות קרוב ללוח החשמל כדי למזער את עלויות החיווט וההתקנה. בנוסף, הקיבולת החשמלית של הבניין חייבת להספיק לטיפול בעמדת הטעינה החדשה.

שיקולי מיקום והתקנה

דרישות מקום

כאשר מתכננים להתקין עמדת טעינה בבניין דירות משותף, חשוב לקחת בחשבון את השטח הפנוי. אזורים משותפים כגון חניונים או מוסכים עדיפים בדרך כלל. חיוני לוודא שיש מספיק מקום לעמדת הטעינה ולכל הכבלים הנדרשים. זכור כי צריך להיות מקום הולם לתמרון הרכב ולכל תוכניות הרחבה עתידיות. זכור לשקול:

 • מספר משתמשים בבניין
 • גידול פוטנציאלי של משתמשים
 • נגישות למשתמשים עם מוגבלויות

תשתית חשמל

התקנה של עמדת טעינה של רכבים דורשת רכיבים חשמליים ספציפיים כדי לתפקד ביעילות. חיוני להעריך את תשתית החשמל של הבניין לפני תחילת תהליך ההתקנה. יש להעריך את ההיבטים המרכזיים הבאים:

 1. מתח: ודא שהבניין תומך ברמות המתח הדרושות לעמדת טעינה. רוב עמדות הטעינה ברמה 2 דורשות הזנת חשמל של 240 וולט, בעוד שעמדות הטעינה ברמה 1 משתמשות ב-120 וולט. התקן הישראלי הוא 230 וולט בתדר 50 הרץ.
 2. קיבולת חשמלית: ודא שלמערכת החשמל של הבניין יש מספיק קיבולת חשמל כדי להתמודד עם העומס של עמדת טעינה של רכבים.
 3. לוח חשמל: הערך את השטח הפנוי בלוח החשמל הנוכחי או את הצורך בלוח נפרד המיועד להתמודד עם דרישות החשמל של עמדת הטעינה.
 4. חיווט וכבלים: מכיוון שעמדות הטעינה שואבות רמות זרם גבוהות, חיוני להתקין חיווט וכבלים מתאימים. העריכו את מערכת החיווט הקיימת בבניין וקבעו אם יש צורך בשדרוגים.
 5. אמצעי בטיחות: שלבו אמצעי הגנה כגון מפסקי תקלות קרקע (GFCI) והתקני הגנה מפני זרם יתר כדי להבטיח פעולה בטוחה.

על ידי התייחסות לשיקולי שטח ותשתית חשמל חיוניים אלה, ניתן להתקין בהצלחה עמדת טעינה בבניין דירות משותף. איזון בין הצרכים של משתמשים לבין המגבלות של תשתית הבניין חיוני לחוויית התקנה חלקה.

אפשרויות עלות ומימון

הוצאות התקנה

עלות התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבניין דירות משותף עשויה להשתנות בהתאם לגורמים כגון סוג המטען, דרישות ההתקנה והתשתית הזמינה.

באופן כללי, מטען ברמה 2, המשמש בדרך כלל למגורים ולבנייני דירות משותפים, עולה בין $1,000 ל-$5,000. נוסף על כך, עלויות העבודה עבור ההתקנה נעות בין 400 ל-1,700 דולר. בסך הכל, בעלי דירות או דיירים יכולים לצפות לשלם בין 750 ל-$2,600 בממוצע עבור המטען וההתקנה.

חשוב לקחת בחשבון הוצאות אחרות הקשורות להתקנה, כגון:

 • שדרוגים חשמליים: אם מערכת החשמל של הבניין דורשת שדרוג כדי להכיל את מטען הרכב, זה יכול גם להוסיף לעלות.
 • היתרים: קבלת היתרים להתקנת עמדת טעינה לרכב בבניין דירות משותף עשויה לדרוש תשלום.
 • תחזוקה: תחזוקה שוטפת של עמדת הטעינה חיונית לתפקוד תקין ועלולה לגרום להוצאות שוטפות.

התקשרו: 077-803-5894