מחיר התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף

הפופולריות הגוברת של כלי רכב חשמליים הובילה לביקוש מוגבר לפתרונות טעינה נוחים ונגישים. עבור אלה המתגוררים בבתים משותפים, התקנת עמדת טעינה יכולה להיות צעד חיוני כדי לתת מענה לצרכים של תושבים רבים המשתמשים במכוניות חשמליות. כדי להבין את העלויות הכרוכות בהתקנת עמדת טעינה, חיוני לשקול היבטים שונים כגון סוג המטען, תהליך ההתקנה ותכונות נוספות אחרות.

בדרך כלל, העלויות של התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית נעות בין $1,175 ל-$3,300, תלוי בסוג המטען המותקן. מטענים ברמה 2, הנטענים בכ-6 קילוואט ויכולים להוסיף כ-20 מיילים של טווח בשעה, הם יקרים יותר אך מספקים זמני טעינה מהירים יותר בהשוואה למטענים ברמה 1. עלויות ההתקנה של מטען ברמה 2 יכולות לנוע בין $300 ל-$1,200, והמחיר עולה אם כלולים תוספות כמו Wi-Fi ותוספות אחרות.

יסודות עמדת טעינה

סוגי עמדות טעינה

כאשר מדובר בעמדות טעינה לרכב חשמלי, ישנם בדרך כלל שני סוגים זמינים להתקנה למגורים: מטענים ברמה 1 ורמה 2.

 • מטעני רמה 1 משתמשים בשקע סטנדרטי של 120 וולט, שנמצא בדרך כלל בבתים. מטענים אלה מספקים טעינה איטית יותר, ובדרך כלל מוסיפים כ-4-6 קילומטרים של טווח נסיעה בשעה.
 • מטענים ברמה 2 דורשים שקע 240 וולט ומספקים טעינה מהירה יותר ממטענים ברמה 1. הם בדרך כלל מוסיפים כ-30-50 קילומטרים של טווח נסיעה לשעה.

דרישות חשמל

כאשר מתקינים עמדת טעינה של רכב חשמלי בבית משותף, חשוב לקחת בחשבון את דרישות החשמל הנחוצות. לכל סוג של מטען דרישות חשמל שונות:

 • מטעני רמה 1: שקע סטנדרטי של 120 וולט מספיק לסוג זה, ולעתים קרובות אין צורך בעבודות חשמל נוספות.
 • מטענים ברמה 2: מטענים אלה דורשים שקע 240 וולט ייעודי, אשר עשוי לכלול עבודות חשמל נוספות, כולל מעגל ייעודי ושדרוגים אפשריים ללוח החשמל הראשי של הבית.

לגבי עלות התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף, היא משתנה בהתאם לסוג עמדת הטעינה ועלויות העבודה המקומיות. העלות הממוצעת להתקנת מטען ברמה 2 היא בסביבות 1,200 דולר, אך זה יכול לנוע בין 1,000 ל-2,500 דולר. מטען ברמה 1 עולה בדרך כלל פחות, כאשר העמדה עצמה עולה $300 עד $600, ועלויות ההתקנה הכוללות נעות בין $1,000 ל-$1,700. זכור כי הערכות אלו עשויות להשתנות בהתאם לגורמים כגון האזור ודרישות ההתקנה הספציפיות.

שיקולי בית משותף

דרישות מקום ומיקום

כאשר מתכננים להתקין עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף, חיוני לקחת בחשבון את דרישות השטח והמיקום. באופן אידיאלי, עמדת הטעינה צריכה להיות מותקנת במיקום נוח ונגיש, כגון מוסך או אזור חניה ייעודי. הנה כמה גורמים שיש לקחת בחשבון:

 • נגישות: ודא שכל הדיירים שבבעלותם כלי רכב חשמליים יכולים להגיע בקלות לעמדת הטעינה.
 • אבטחה: התקנת עמדת הטעינה באזור מואר היטב עשויה לסייע בהרתעת גניבות או ונדליזם.
 • הגנה מפני מזג אוויר: במידת האפשר, בחר מיקום המציע מחסה מתנאי מזג אוויר קשים, במיוחד במהלך העונה הגשומה.
 • דרישות חשמל: התייעץ עם חשמלאי כדי להעריך אם למיקום הנבחר יש את התשתית החשמלית הדרושה לתמיכה בעמדת הטעינה.

חלוקת עלויות בין הדיירים

כאשר מספר דיירים זקוקים לגישה לעמדת טעינה לרכב חשמלי, חשוב לחלק ביניהם את העלויות בצורה הוגנת. גורמים המשפיעים על חלוקת העלויות יכולים לכלול את מחיר הרכישה של עמדת הטעינה, עלויות התקנה וחיובי חשמל שוטפים. הנה כמה הצעות לפיצול עלויות בין הדיירים:

 • חלוקה שווה: אם כל הדיירים מחזיקים בכלי רכב חשמליים עם דרישות טעינה דומות, שקול לחלק את סך העלויות באופן שווה ביניהם.
 • חלוקה מבוססת שימוש: עקוב אחר השימוש של כל דייר בעמדת הטעינה וחלק את העלויות על סמך הצריכה האישית שלו. ניתן להשיג זאת באמצעות תוכנת עמדת טעינה או על ידי הגדרת מערכת מעקב ידנית.
 • עלויות קבועות ומשתנות: שקול לחלק עלויות קבועות (למשל, רכישת עמדות טעינה והתקנה) שווה בשווה בין הדיירים. לאחר מכן, חשבו על עלויות משתנות (כגון צריכת חשמל) בהתבסס על הצריכה האישית של כל דייר.

תכנון קפדני של התקנה ושימוש בעמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף יכול לעזור להבטיח חוויה חלקה והוגנת לכל הדיירים המעורבים. בנוסף, תיאום עם חשמלאי ובדיקת הדרישות החשמליות הדרושות לפני ההתקנה יכולים לסייע במניעת בעיות וסיבוכים פוטנציאליים בהמשך הדרך.

בחירת עמדת הטעינה הנכונה

כאשר מתכננים להתקין עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף, חיוני לבחור את הסוג והרמה המתאימים של המטען. קיימות שתי רמות עיקריות של מטענים זמינות: רמה 1 ורמה 2.

מטענים ברמה 1 הם האפשרות הבסיסית והמשתלמת ביותר. הם משתמשים בשקעי החשמל הסטנדרטיים שהם 230 וולט ו-16 אמפר בישראל. מטען מסוג זה מתאים למשקי בית עם צרכי טעינה מינימליים וזמני טעינה ארוכים יותר. הוא אידיאלי כפתרון טעינה משלים לצד מטענים ציבוריים לשימוש מזדמן.

מטעני רמה 2 מתקדמים יותר ומציעים זמני טעינה מהירים יותר. מטענים אלה דורשים בדרך כלל מעגל ייעודי של 240 וולט ויכולים להתמודד עם אמפר גבוה יותר. ההתקנה מורכבת יותר ולרוב דורשת חשמלאי מקצועי. מטענים ברמה 2 מתאימים יותר לבתים משותפים עם צרכי טעינה תובעניים יותר או לאלה שרוצים להטעין את הרכבים שלהם בן לילה באופן עקבי.

בנוסף, כדאי לשקול את התכונות שמציעות כל עמדת טעינה. מטענים מסוימים מגיעים עם תוספות כגון קישוריות Wi-Fi ואפליקציות סלולריות משולבות. אמנם התוספות הללו יכולות להציע נוחות מוגברת ויכולות ניטור, אך הן יכולות גם להגדיל את העלות הכוללת של המטען.

לגבי עלויות, התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי יכולה לנוע החל מ-1,125 ש"ח (שווה ערך לכ-350 דולר) למטען בסיסי ברמה 1, ועד 10,125 ש"ח (כ-2,600 דולר) למטען מתקדם יותר ברמה 2 עם מקצועי הַתקָנָה. עלויות החשמל, שהן בממוצע כ-59 אגורות לקילו-ואט-שעה, צריכות להילקח בחשבון גם בהוצאה הכוללת.

התקשרו: 077-803-5894