כמה זמן יקח לכם להטעין רכב חשמלי?

רכבים חשמליים ממשיכים לצמוח בפופולריות, ומציעים אלטרנטיבה ידידותית לסביבה למכוניות מסורתיות המונעות בנזין. אחת הדאגות הנפוצות לבעלי רכב פוטנציאליים היא הזמן שלוקח להטעין מכונית חשמלית. הבנת הגורמים המשפיעים על זמן הטעינה יכולה לספק בהירות למי ששוקל לעבור לרכב חשמלי.

זמן הטעינה של מכוניות חשמליות עשוי להשתנות מאוד בהתאם למספר גורמים, כולל קיבולת הסוללה ותפוקת הכוח של עמדת הטעינה. לדוגמה, שימוש במטען ברמה 1, שנמצא בדרך כלל בשקעים ביתיים סטנדרטיים, יכול להוסיף טווח של שלושה עד שישה מיילים לשעה של טעינה. לעומת זאת, מטענים ברמה 2 או 3, שנמצאים בעמדות טעינה ציבוריות, יכולים לצמצם משמעותית את זמני הטעינה, תוך כדי נסיעה של כ-20 דקות עד למעלה מ-8 שעות, תלוי ברכב ובמטען הספציפיים.

גורמי זמן טעינה

קיבולת סוללה

כאשר מדובר בטעינת מכונית חשמלית, לקיבולת הסוללה יש תפקיד משמעותי בקביעת זמן הטעינה הנדרש. סוללות לרכב חשמלי נמדדות בקילו-ואט-שעה (קוט"ש), וסוללה בעלת קיבולת גדולה יותר ייקח באופן טבעי יותר זמן לטעינה מאשר לסוללה בעלת קיבולת קטנה יותר. לדוגמה, סוללה של 30 קילוואט דורש פחות זמן טעינה מאשר סוללה של 100 קילוואט.

יתרה מכך, מצב הטעינה משפיע גם על משך הטעינה. מילוי הסוללה מ-0% ל-80% נוטה להיות מהיר יותר מאשר למלא אותה מ-90% ל-100%, מכיוון שקצב הטעינה מואט בדרך כלל כאשר הסוללה מתקרבת לקיבולת מלאה. זה עוזר לשמר את חיי הסוללה ולמנוע נזק.

כוח טעינה

מהירות הטעינה של מכונית חשמלית מושפעת גם מסוג המטען בשימוש. ישנן שלוש רמות טעינה זמינות בדרך כלל:

  • רמה 1: זוהי האפשרות האיטית ביותר וכוללת שימוש בשקע ביתי רגיל. הוא מספק כ-3 עד 6 מיילים של טווח לשעה של טעינה. שיטה זו עשויה להספיק אם מרחקי הנסיעה היומיומיים קצרים או אם רק צריך "להטעין" את הסוללה.
  • רמה 2: חזקה יותר מרמה 1, טעינה ברמה 2 משתמשת בציוד טעינה ייעודי ומספקת קצב טעינה של כ-20 עד 60 מיילים לשעה. בשיטה זו, לוקח בערך 8 שעות לטעון רכב חשמלי טיפוסי ממצבר ריק לסוללה מלאה. טעינה ברמה 2 נמצאת לעתים קרובות בעמדות טעינה ציבוריות וניתן להתקין אותה גם בבית.
  • טעינה מהירה DC: כשיטה המהירה ביותר, מטענים מהירים DC מספקים טווח של 60 עד 100 מיילים תוך כ-20 דקות בלבד. עם זאת, לא כל המכוניות החשמליות תואמות לסוג זה של מטען, וקצב הטעינה יכול להאט באופן משמעותי כאשר הסוללה היא מתחת ל-10% או מעל 80%.

אפשרויות טעינה

בבית

טעינת מכונית חשמלית בבית היא אפשרות נוחה עבור אנשים רבים. ישנם שני סוגים של טעינה ביתית: רמה 1 ורמה 2. טעינה רמה 1 משתמשת בשקע סטנדרטי של 120 וולט ואינה דורשת ציוד נוסף. שיטה זו מוסיפה טווח של שלושה עד שישה מיילים לשעה ויכולה להספיק למי שנוהג 30 עד 40 מייל ביום או פשוט זקוק לתוספת.

טעינה ברמה 2, לעומת זאת, דורשת שקע 240 וולט וציוד טעינה מיוחד. עם מטען ביתי ברמה 2, לוקח כ-8 שעות לטעון רכב חשמלי טיפוסי מריק למלא, בהנחה קיבולת סוללה שמישה של 70 קילוואט וקצב טעינה של 9.6 קילוואט. חשוב לציין כי זמני הטעינה עשויים להשתנות בהתאם לגודל הסוללה של המכונית ולציוד הטעינה הספציפי המשמש.

סופר צ׳ארג׳ר

סופר צ׳ארג׳ר, הידועים גם בתור מטענים מהירים DC, הם עמדות טעינה ציבוריות הממוקמות באופן אסטרטגי המספקות קצבי טעינה מהירים בהרבה בהשוואה לטעינה ביתית רגילה. עבור כלי רכב חשמליים עם סוללות גדולות יותר, מטען מהיר DC יכול להפחית משמעותית את זמן הטעינה.

זמני הטעינה באמצעות סופר צ׳ארג׳ר משתנים מאוד בהתאם לגורמים כגון דגם המכונית, קיבולת הסוללה ומצב הטעינה. באופן כללי, כאשר הסוללה מתחת ל-10% או מעל 80%, קצב הטעינה של מטען מהיר DC מואט כדי לייעל את חיי הסוללה ולהגביל את הסיכונים הקשורים לטעינה מהירה. טעינת רכב חשמלי מריק באמצעות סופר צ׳ארג׳ר יכולה להימשך עד 20 דקות או יותר מכמה שעות, תלוי בגורמים אלה.

הערכות זמן

טעינה מהירה

טעינה מהירה היא תכונה חיונית לבעלי רכב חשמלי שמעריכים נוחות ויעילות. עם מטענים ברמה 3, ניתן לטעון את הסוללה של רכב מ-0% ל-80% תוך 15 עד 30 דקות בלבד. עם זאת, חשוב לציין שקצב הטעינה נוטה לרדת באופן משמעותי כאשר מצב הטעינה של הסוללה הוא מתחת ל-10% או מעל 80%. הפחתה זו בקצב הטעינה מסייעת להאריך את תוחלת החיים של סוללת הרכב ומפחיתה סיכוני בטיחות.

טעינה מלאה

מצד שני, חווית טעינה יסודית יותר מוצעת על ידי מטענים ברמה 1 ורמה 2. מטענים ברמה 1 הם שקעים ביתיים סטנדרטיים, המספקים כוח של כ-1.9 עד 2.4 קילוואט. כתוצאה מכך, לוקח להם את הזמן הארוך ביותר להטעין רכב חשמלי – לרוב בין 20 ל-30 שעות.

מטעני רמה 2 חזקים משמעותית ממטענים ברמה 1, ומספקים הספק ממוצע של 7.2 קילוואט. פירוש הדבר שניתן לטעון רכב טיפוסי במלואו בתוך כ-8 שעות.

לסיכום, להלן זמני הטעינה עבור שלוש הרמות:

  • טעינה ברמה 1: 20 עד 30 שעות
  • טעינה ברמה 2: כ-8 שעות
  • טעינה ברמה 3 (טעינה מהירה): 15 עד 30 דקות כדי להגיע ל-80%

זכור כי הערכות זמן אלו עשויות להשתנות בהתאם לגורמים כגון קיבולת הסוללה של הרכב והתקן הטעינה שבו נעשה שימוש. בדוק תמיד את מפרטי הטעינה של דגם רכב מסוים לפני תחילת התהליך.

התקשרו: 077-803-5894